درگاه خدمات الکترونیکی ایران                        
سال همت مضاعف و کار مضاعف

بارندگی

تصاویر ماهواره

پیش بینی

آمار روزانه

هوای فعلی

آمار ماهانه

 

به نام خدا

'گزارشی از پانزدهمین کمیسیون هواشناسی کشاورزی سازمان جهانی هواشناسی

 CAgM-XV در کشور برزیل

     پانزدهمین نشست کمیسیون هواشناسی کشاورزی سازمان جهانی هواشناسی از تاریخ 24 تا 30 تیرماه 1389 ( 15 لغایت 21  ژوئیه) در شهر بلوهوریزنته کشور برزیل و با حضور دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی و شرکت بیش از 62کشور عضو سازمان جهانی هواشناسی و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید. در این گزارش که به منظور اطلاع رسانی در پایگاه اینترنتی سازمان هواشناسی کشور تهیه شده موارد زیر در دسترس می باشد: 

 

معرفی  کمیسیون هواشناسی کشاورزی سازمان چهانی هواشناسی CAgM 

     نظر به اينکه توليد مواد غذايي بهتر و بيشتر يکي از مسائل مهم دنياي کنوني به شمار مي‌رود و با توجه به اينکه توليد محصول و قابليت‌هاي کشاورزي هر منطقه به آب و هوا بستگي دارد لذا مطالعه عوامل جوي موثر بر کشاورزي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. با درک اين اهميت سازمان هواشناسي جهاني (WMO) يکي از هشت کميسيون فني خود را به هواشناسي کشاورزي يا CAgM اختصاص داده است. قسمت اعظم فعاليت‌های پژوهش‌هاي هواشناسي کشاورزي به جستجوي روابط آب و هوا و محصول (CROP WEATHER MODELLING) اختصاص دارد تا با شناخت اثرات آب و هوا بر محصولات کشاورزی بتوان توليد مواد غذايي کافي براي بشر را ممکن ساخت.

 این کمسیون به عنوان یکی از کمیسیونهای جوان سازمان جهانی هواشناسی مطرح می باشد. سازمان هواشناسی جهانی دارای 8 کمیسیون فنی است که کمیسیون هواشناسی کشاورزی یا CAgM یکی از این کمیسیون هاست. اولین جلسه این کمیسیون در سال 1951 در پاریس برگزارشد.  

از اهداف و وظایف این کمیسیون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ترویج تحولات علمی و عملی هواشناسی
  • استاندارد سازی روشها و فن آوریهای و کاربردی نمودن آنها
  • همکاری با سایر کمیسیون ها
  • پیشنهاد و تصویب قطعنامه های مرتبط با:

·        آب و هوا ، اقلیم و اثرات آن بر حیوانات و گیاهان

·        فراهم آوری پیش بینی های مورد نیاز بخش کشاورزی

·        توجه به اثرات هواشناسی بر مراحل رشد گیاه (فنولوژی)

·        تغییرات مصنوعی آب و هوا در ارتباط با کشاورزی

·        کاربرد هواشناسی در شکل گیری و تغییرات خاک و رویش گیاهان

کمیسیون هواشناسی کشاورزی سازمان جهانی هواشناسی با بسیاری از سازمانهای بین المللی نظیر  FAO,CBS,UNDP ,IPCC,  ارتباط نزدیک داشته و در نشست های ادواری این کمیسیون که هر چهار سال یک بار برگزار می گردد میزان و نحوه همکاری کمیسیون با سایر نهادهای بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد .

    بررسی پانزده دوره فعالیت این کمیسیون بیانگر افزایش مقالات کاربردی با موضوعات هواشناسی کشاورزی، گزارش های کمیسیون، افزایش تعداد کنفرانس ها ، همایش ها و سمینارهای مختلف  می باشد که در مناطق مختلف جهان برگزار شده است.

 بازگشت به ابتدای صفحه

ساختار سازمانی CAgM

همانگونه که بیان شد کمیسیون هواشناسی کشاورزی یکی از 8 کمیسیون سازمان جهانی هواشناسی است . تر کیب اصلی این کمیته به شرح زیر می باشد:

رئیس  کمیسیون ، نائب رئیس کمیسیون، گروههای کاری(OPAG) و هر یک از گروههای کاری از تیم های کارشناسی تشکیل یافته است.

در حال حاضر کمیسیون هواشناسی کشاورزی CAgM دارای 12 تیم کارشناسی در قالب 3 گروه کاری می باشد. تیم های کارشناسی از نمایندگان قاره های مختلف جهان می باشند و قاره آسیا در تیم های کارشناسی دارای سهمیه می باشد که در کنفرانس پانزدهم هر یک از کشورهای ایران ، هند و کره جنوبی با 2 نماینده بیش از 80 درصد نمایندگی قاره کهن را در گروههای کارشناسی مختلف بعهده گرفتند.  

  بازگشت به ابتدای صفحه

 دستور کار CAgM-XV

1.افتتاح جلسه
2. سازماندهی جلسه     2.1  بررسی اعتبارنامه اعضاء
      2.2 تصویب دستور کار
      2.3 تاسیس دو کمیته تخصصی جهت انتخاب اعضاء برای دوره جدید
      2.4 دیگر مسائل سازمانی
3. گزارش دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی ازبرنامه های هواشناسی کشاورزی در
WMO
     3.1 سومین کنفرانس جهانی تغییر اقلیم
     3.2 فعالیت های منطقه ای در رابطه با هواشناسی کشاورزی
      3.3 کارگاه آموزشی بین المللی رویارویی با بحران معیشتی کشاورزان
      3.4 برنامه استراتژیک سازمان جهانی هواشناسی
WMO
      3.5 سرویس جهانی اطلاعات هواشناسی کشاورزی (
WAMIS)
4. گزارش رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی
     4.1 گزارش عملکرد رئیس کمیسیون و گروه مدیریتی
CAgM
      4.2 گزارش عملکرد معاون ریئس کمیبسون
       4.3 گزارش فعالیتها و عملکرد گروههای کاری 
(OPAG)
       4.4 گزارش بهره گیری از کمک های فنی سایر کمیسیون ها
       4.5 راهنمای هواشناسی کشاورزی کاربردی
        4.6 ارائه چکیده ای از آئین نامه ها فنی و مهندسی
5. ارائه گزارش های پیشرفت های ملی در زمینه هواشناسی کشاورزی
6. برنامه استراتژیک
CAgM
7. ظرفیت سازی
    7.1 فعالیت
WMO در آموزش هواشناسی در کشاورزی
     7.2 سمپوزیوم ها ، سمینارها ، و کارگاه هواشناسی در کشاورزی
     7.3 گزارش هماهنگ کننده  در زمینه حمایت از سیاست های ظرفیت سازی
     7.4پروژه های هواشناسی کشاورزی سازمان جهانی هواشناسی
WMO
8. همکاری با سازمانهای بین المللی
9. مرور قطعنامه ها و توصیه های  قبلی کمیسیون و قطعنامه های مربوط به شورای اجرایی
10. برنامه ریزی جهت انجام کارهای آتی کمیسیون و تشکیل تیم های خبره
11. گفتگو و مباحثه آزاد

12.انتخاب رئیس و معاون رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی

14.تعیین زمان و مکان برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون هواشناسی کشاورزی

   بازگشت به ابتدای صفحه

اسناد CAgM-XV

      کلیه اسناد پانزدهمین نشست کمیسیون هواناسی کشاورزی از لینک زیر قابل دریافت می باشد:نکته قابل ذکر آنست که اسناد ارائه شده در دوقالب PDF و DOC تهیه و جهت دانلود اماده شده اند.

 

  بازگشت به ابتدای صفحه

موضوعات طرح شده توسط  نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در CAgM-XV

·        با توجه به اثر پذیری شدید بخش کشاورزی از وقوع گرد و عبار و عدم اشاره به این موضوع در اسناد کمیسیون ، توضیحات لازم توسط نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نشست داده شد و سعی شد تصویری از وضعیت منظقه و تاثیر گذاری مخرب این پدیده در سطح جهان و بخصوص قسمت های وسیعی از خاور میانه جهت استحضار رئیس و اعضاء کمیسیون ارائه شود. به این لحاظ پیشنهاد گردید این مساله بطور مشخص در اسناد  کمیسیون ملحوظ گردد.

·        در سند شماره  4 کمیسیون علیرغم توجه ویژه به شیلات، سایر بخش های هواشناسی کشاورزی نظیر دامپروری از نظر دور مانده بود لذا پیشنهاد گردید در اسناد کمیسیون به این مساله نیز توجه شود.

·        با توجه به اینکه اندازه گیری رطوبت اعماق خاک یکی از مهمترین پارامترهای پایش خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژیکی می باشد و از طرفی سازمان های هواشناسی کشورهای مناطق مختلف کمتر به اهمیت آن آگاه هستند، مقرر گردید اندازه گیری رطوبت اعماق مختلف خاک به عنوان یک پارامتر مهم هواشناسی جهت پایش خشکسالی مورد توجه قرار گرفته و شبکه رطوبت سنجی در سطح دنیا تشکیل و مبادله دادههای آن بین کشورها نیز انجام شود.

  بازگشت به ابتدای صفحه

در متن و حاشیه CAgM-XV

  • نمایندگان شرکت کننده از قاره آسیا، آقای دکتر بازگیر را به عنوان نماینده در کمیته انتخاب رئیس و معاون رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی (NOMINATION COMMITTEE) انتخاب نمودند.
  • کمیته اتتخابات کمیسیون پانزدهم نمایندگی آسیا را در دو گروه کارشناسی (ET) مختلف برای یک دوره چهارساله به جمهوری اسلامی ایران واگذار نمود و آقایان مهندس سید مسعود مصطفوی دارانی و مهران حیدری بنی به عنوان نمایندگان آسیا به عضویت تیم های کارشناسی (کاهش آثار هوا و اقلیم بر کشاورزی و پشتیبانی هواشناسی کشاورزی) درآمدند.
  • در سیمنار حاضر علاوه بر توجه ویژه به امر انتقال دانش و فنآوری در این بخش در بین اعضاء، آموزش کشاورزان و یا اتحادیه های کشاورزی به عنوان جامعه هدف هواشناسی کشاورزی مطرح و افزایش سهم این بخش در فرآیند آموزش و انتقال اطلاعات و نتایج تحقیقات هواشناسی کشاورزی به بخش کشاورزی مورد تاکید قرار گرفت.
  • به علاوه افزایش بهره مندی کشورهای عضو از فن آوریهای نوین در بخش های سنجش از دور و همچنین افزایش سهم سیستم اطلاعات جعرافیائی در فرآیندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی از مواردی بود که مورد تاکید و توافق شرکت کنندگان در کنفرانس قرار گرفت.
  •   در این  همایش120 نماینده از 62 کشور جهان شرکت داشتند. پرسش و پیشنهادهای متعددی در این کنفرانس طرح گردید، که از این حیث نیزجمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای با حضور فعال در نشست، مطرح بود.

                                                       

  • در پانزدهمین نشست کمیسیون هواشناسی کشاورزی ، اعضا کمیسیون در انتخابات رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی آقای لی را از کشور کره جنوبی به عنوان شانزدهمین رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی انتخاب نمودند. لازم به ذکر است در این نشست آقایان لی و ریچارد سالینجر (پانردهمین رئیس کمیسیون هواشناسی کشاورزی ) جهت کسب مسئولیت کمیسیون هواشناسی کشاورزی با یکدیگر رقابت داشتند.  

         ·        کشور چین با هیاتی مرکب از یازده نفر از کارشناسان هواشناسی کشاورزی در گرایش های مختلف علمی در  این       کمیسیون حاضر شده بود.

·        در مراسم افتتاحیه کمیسیون دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی و سرپرست وزارت کشاورزی برزیل حضور داشتند.

·        در این همایش 1 عدد لوح فشرده به شرکت کنندگان ارائه گردید که در صورت تمایل به اطلاع از محتوای این لوح فشرده کلیک فرمائید.(اصل لوح فشرده در کتابخانه سازمان هواشناسی کشور و کتابخانه اداره کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری موجود می باشد)

·      در ضمن برگزاری  کنفرانس علاوه بر گزارش مسئولین کمیسیون چند مورد ارائه مطلب نیز توسط نمایندگان برخی از کشورها در قالب بحث آزاد ارائه شد که با مراجعه به آدرس زیر قابل دریافت  می باشند.  

ftp://ftp.wmo.int/Documents/SESSIONS/CAgM-XV/Supplementary_Materials/

 

 

  بازگشت به ابتدای صفحه

 

وضعيت هوا  |   پيش بيني  |   آمار و اطلاعات  |   ايستگاه ها  |   اقليم استان  |   تحقيقات  |   رويدادها  |   درباره ما  |   ارتباط با ما  |   بخش انگليسي